Sienna 3 Door Wardrobe with Drawers
Description
Description
Upgrade your bedroom with the Sienna 3 Door Wardrobe, designed to combine style and practicality.
Stylish storage for your everyday essentials
Available in Vetiver, Dusty Mauve, and Taupe, this wardrobe offers a sophisticated finish that fits seamlessly into your space.
With three spacious doors, this wardrobe provides ample room for all your clothing. It features a handy hanging rail and an interior shelf to keep your accessories neatly stored. The additional two drawers below offer even more storage, perfect for organising smaller items or folded clothing. The Sienna 3 Door Wardrobe is the ultimate solution for a clutter-free, stylish bedroom.
Shop the full Sienna collection
Create a cohesive look with the entire Sienna collection, which includes:
Keep in mind: Our styled room images are for inspiration only, and colours may vary depending on lighting and surroundings. For the truest colour reference, please see the product images on a plain background.
Details & Dimensions
Details & Dimensions
| SKU | SIE-TAU-3DWD |
| Vendor | DUSK |
| Dimensions | W: 99 x D: 55 x H: 180cm |
| Frame Composition | Body: MDF, Drawer, Inner: Melamine |
| Colour | Taupe |
| Assembly | Full Assembly Required |
| Depth With Drawers Open | 79cm |
| Type | Wardrobe |
| Number of Drawers | 2 |
| Depth of Drawer (Inside) | 33cm |
| Number of Doors | 3 Door |
| Box 1 Dimensions | W: 180.5 x D: 62.5 x H: 14cm |
| Box 2 Dimensions | W: 112 x D: 62.5 x H: 16cm |
Delivery
Delivery
| Order Type | Service | Cost | Timeframe | |
|---|---|---|---|---|
| Medium Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £19.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £19.99 Timeframe: Choose your delivery |
| Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £29.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £29.99 Timeframe: Choose your delivery |
| X-Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £39.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £39.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £59.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £59.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XXX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £79.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £79.99 Timeframe: Choose your delivery |
Delivery costs are calculated based on the total weight of your delivery and are confirmed at the checkout.
*All timeframes are from when the items are in stock. Please read full details of our delivery options and timeframes prior to placing your order here.
Care Instructions
Care Instructions
Will it fit?
Will it fit?
Measure the room where the furniture will be placed, including distance from obstacles such as light fittings, radiators and shelving.
Measure doorways, hallways, and stairs from delivery point to final location.
Make sure to check your measurements against box dimensions, adding 5-10cm clearance for safe maneuvering.
Make sure you have enough space for assembly as well as final placement.