Ruby 2 Door Wardrobe with Drawer
Description
Description
Bring easy elegance to your bedroom with the Ruby 2 Door Wardrobe.
Streamlined style with built-in feel
This wardrobe pairs a classic framed design with thoughtful storage inside. There’s a hanging rail, internal shelf, and deep drawer below for fold-away essentials. Finished with gold-toned handles and a softly painted exterior, it’s equal parts functional and beautiful.
Looks especially lovely alongside the Ruby 3 Door Wardrobe for a built-in effect, or complete the room with the matching bedside and chest. Available in a range of colours to suit your style.
Keep in mind: Our styled room images are for inspiration only, and colours may vary depending on lighting and surroundings. For the truest colour reference, please see the product images on a plain background.
Details & Dimensions
Details & Dimensions
| SKU | RUBV-TAU-2DW |
| Vendor | DUSK |
| Dimensions | W: 90 x D: 55 x H: 180cm |
| Frame Composition | MDF |
| Colour | Taupe |
| Assembly | Full Assembly Required |
| Depth With Drawers Open | 26.7cm |
| Type | Wardrobe |
| Number of Drawers | 1 |
| Depth of Drawer (Inside) | 38.8cm |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Doors | 2 Door |
| Box 1 Dimensions | W: 198 x D: 64 x H: 20cm |
Delivery
Delivery
| Order Type | Service | Cost | Timeframe | |
|---|---|---|---|---|
| Medium Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £19.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £19.99 Timeframe: Choose your delivery |
| Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £29.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £29.99 Timeframe: Choose your delivery |
| X-Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £39.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £39.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £59.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £59.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XXX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £79.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £79.99 Timeframe: Choose your delivery |
Delivery costs are calculated based on the total weight of your delivery and are confirmed at the checkout.
*All timeframes are from when the items are in stock. Please read full details of our delivery options and timeframes prior to placing your order here.
Care Instructions
Care Instructions
Will it fit?
Will it fit?
Measure the room where the furniture will be placed, including distance from obstacles such as light fittings, radiators and shelving.
Measure doorways, hallways, and stairs from delivery point to final location.
Make sure to check your measurements against box dimensions, adding 5-10cm clearance for safe maneuvering.
Make sure you have enough space for assembly as well as final placement.