Bondi 2 Seater Sofa
Description
Description
Transform your living space with statement comfort and style.
The perfect blend of chic design and cosy comfort
With its eye-catching bubble style, the Bondi 2 Seater sofa brings playful sophistication to smaller spaces. Available in cappuccino for a warm, earthy vibe or ivory for a light and airy touch, this sofa adds modern charm to any room.
Its plush, rounded cushions invite you to sit back and relax, making it a versatile couch for every living room. Complete your luxurious lounging with a Bondi pouffe to rest your legs.
Keep in mind: Our styled room images are for inspiration only, and colours may vary depending on lighting and surroundings. For the truest colour reference, please see the product images on a plain background.
Details & Dimensions
Details & Dimensions
| SKU | BONS2VC |
| Vendor | DUSK |
| Fabric Swatch SKU | Velvet |
| Fabric Composition | 100% Polyester |
| Dimensions | W: 180 x D: 90 x H: 68cm |
| Frame Composition | Plywood, Laminated Veneer Lumber |
| Colour | Cappuccino |
| Assembly | Full Assembly Required |
| Floor to Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 61cm |
| Type | Sofa |
| Box 1 Dimensions | W: 121 x D: 92 x H: 41cm |
| Box 2 Dimensions | W: 121 x D: 92 x H: 41cm |
Delivery
Delivery
| Order Type | Service | Cost | Timeframe | |
|---|---|---|---|---|
| Medium Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £19.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £19.99 Timeframe: Choose your delivery |
| Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £29.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £29.99 Timeframe: Choose your delivery |
| X-Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £39.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £39.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £59.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £59.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XXX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £79.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £79.99 Timeframe: Choose your delivery |
Delivery costs are calculated based on the total weight of your delivery and are confirmed at the checkout.
*All timeframes are from when the items are in stock. Please read full details of our delivery options and timeframes prior to placing your order here.
Care Instructions
Care Instructions
Will it fit?
Will it fit?
Measure the room where the furniture will be placed, including distance from obstacles such as light fittings, radiators and shelving.
Measure doorways, hallways, and stairs from delivery point to final location.
Make sure to check your measurements against box dimensions, adding 5-10cm clearance for safe maneuvering.
Make sure you have enough space for assembly as well as final placement.