Ruby Seated Storage
Description
Description
The Ruby Seated Storage Cabinet doubles as both a practical seat and hidden storage.
Sit, store and style it your way
With two deep storage compartments and a comfy upholstered seat, this elegant bench is ideal for hallways, bedrooms, or under-window spots. Raised panelling and a soft, painted finish give it a refined country-rustic feel, while brass-effect handles add a hint of heritage detail.
Complete your setup with the matching sideboard or TV unit from the Ruby Living collection. Available in a choice of painted colours.
Keep in mind: Our styled room images are for inspiration only, and colours may vary depending on lighting and surroundings. For the truest colour reference, please see the product images on a plain background.
Details & Dimensions
Details & Dimensions
| SKU | RUBV-TAU-SSU |
| Vendor | DUSK |
| Dimensions | W: 100 x D: 40 x H: 45cm |
| Frame Composition | MDF |
| Colour | Taupe |
| Assembly | Full Assembly Required |
| Depth With Drawers Open | 18cm |
| Type | Storage Cabinet |
| Number of Drawers | 2 |
| Depth of Drawer (Inside) | 28.8cm |
| Number of Cabinets | 4 |
| Number of Shelves | 3 |
| Box 1 Dimensions | W: 115 x D: 49 x H: 23.5cm |
Delivery
Delivery
| Order Type | Service | Cost | Timeframe | |
|---|---|---|---|---|
| Small Parcel Next Working Day Delivery* | Parcel or 1-Man Delivery | £5.99 | Next Working Day* |
Service: Parcel or 1-Man Delivery Cost: £5.99 Timeframe: Next Working Day* |
| Small Box Delivery | 1-Man Delivery | £12.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man Delivery Cost: £12.99 Timeframe: Choose your delivery |
| Medium Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £19.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £19.99 Timeframe: Choose your delivery |
| Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £29.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £29.99 Timeframe: Choose your delivery |
| X-Large Box Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £39.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £39.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £59.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £59.99 Timeframe: Choose your delivery |
| XXX-Large Delivery | 1-Man or 2-Man Delivery | £79.99 | Choose your delivery |
Service: 1-Man or 2-Man Delivery Cost: £79.99 Timeframe: Choose your delivery |
Delivery costs are calculated based on the total weight of your delivery and are confirmed at the checkout.
*All timeframes are from when the items are in stock. Please read full details of our delivery options and timeframes prior to placing your order here.
Care Instructions
Care Instructions
Will it fit?
Will it fit?
Measure the room where the furniture will be placed, including distance from obstacles such as light fittings, radiators and shelving.
Measure doorways, hallways, and stairs from delivery point to final location.
Make sure to check your measurements against box dimensions, adding 5-10cm clearance for safe maneuvering.
Make sure you have enough space for assembly as well as final placement.